foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 716 00 234 13
biuro@ems.ems

Projekt przyłącza kanalizacyjnego – wszystko, co musisz wiedzieć

Warto pamiętać, że procedura wykonania przyłącza kanalizacyjnego nieznacznie różni się w poszczególnych miastach oraz gminach – posiada jednak wiele wspólnych punktów, które zawsze trzeba wypełnić. Przede wszystkim należy się zgłosić do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, pobrać i uzupełnić odpowiednie druki, a następnie złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Po otrzymaniu takich warunków, trzeba udać się do kwalifikowanego geodety i uzyskać od niego mapę geodezyjną swojej posesji, razem z naniesionymi elementami uzbrojenia poziomego, które znajdują się pod ziemią.

Z kompletem takich dokumentów należy udać się do specjalisty, który wykona projekt przyłącza kanalizacyjnego. Należy pamiętać, że musi on uwzględniać wykonanie studni rewizyjnej w oparciu o właściwe normy. Dokument od projektanta razem z planem sytuacyjno-wysokościowym z naniesionym przebiegiem trasy przyłącza, musimy złożyć do Zespołu Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej, który znajduje się przy Urzędzie Miasta (Gminy). Cała procedura trwa wtedy około dwóch tygodni i najczęściej kończy się wydaniem pozytywnej opinii w zakresie lokalizacji urządzeń.

Dokumentację należy dostarczyć do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego i miejscowego zarządu dróg. Zostanie tam sprawdzona zgodność proponowanych rozwiązań z zasadami ogólnymi oraz warunkami technicznymi. Kolejnym etapem jest znalezienie wykonawcy, który wybuduje przyłącze według dostarczonej dokumentacji.

Projekt przyłącza wodociągowego – najważniejsze informacje

Starania podejmowane w celu podłączenia swojej nieruchomości do sieci wodociągowej wyglądają tak samo, jak w przypadku kanalizacyjnej. Należy jedynie pamiętać, żeby pobrać od lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego inne druki, a następnie włożyć je w innym dziale. Ważne jest również określenie zapotrzebowania przyszłego odbiorcy na wodę – w tym celu należy zadeklarować rodzaj budynku, ilość osób, które będą tam mieszkały oraz rodzaje odbiorników (wanna czy prysznic w łazience, itp.). Na podstawie tych danych pracownicy oszacują zapotrzebowanie na wodę dla danej posesji. Bardzo istotne jest również to, aby projekt przyłącza wodociągowego wykonała osoba kwalifikowana i mająca doświadczenie w planowaniu tego rodzaju inwestycji.

http://terlan.pl/oferta/budowa-sieci-i-przylaczy-wod-kan/

Ostatnie wpisy

Szkło aktywne lub też inteligentna folia, folia elektryczna- do czego służy i na jakiej zasadzie działa?

Być może do tej pory jeszcze nie słyszeliśmy o takim produkcie, kiedy jednak dowiadujemy się o tym, że można taką folię umieścić we własnym domu- możemy być bardzo zaskoczeni jej funkcjonalnością. Elektryczna folia często bywa też określana jako inteligentna folia lub też szkło aktywne, gdyż faktycznie jej działanie jest wprost niesamowite. Trudno nawet jest ją porównywać do innych folii dostępnych na rynku, które są mniej zaawansowane technologicznie i nie są aż tak trwałe. Cechą charakterystyczną takiej folii jest to, że niemalże niewidoczna na przeszkleniach w momencie pełnej transparentności, poprzez zmianę ustawień na danym urządzeniu- pilocie, może ona zmienić swój kolor na mlecznobiały, tym samym czyniąc szkło całkowicie nieprzezroczyste. Jak działa folia elektryczna? Kiedy sprawdzi się w naszym mieszkaniu?

Więcej…

Projekt przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego - jak wygląda cała procedura?

Z różnych przyczyn przyłączenie domu do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego dobrze jest pomyśleć o tym dużo wcześniej, a najlepiej już na etapie projektowania domu lub też wykonywania pierwszych czynności na placu budowy. Konieczne jest dopełnienie różnych obowiązujących procedur oraz wymagań. Dobrze jest wiedzieć, że działalność każdego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego w Polsce jest regulowana przepisami ustawy poświęconej zbiorowemu zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowemu odprowadzaniu ścieków. Ważne są także przepisy prawa miejscowego w tym zakresie. Z czym wiąże się zatem zarówno projekt przyłącza wodociągowego, jak i projekt przyłącza kanalizacyjnego?

Więcej…

Wentylacja w garażu – grawitacyjna czy mechaniczna?

Wbrew pozorom instalacja wentylacji w domu lub garażu, nie jest łatwym zadaniem dla osób niezaznajomionych z tematem. Konieczność zadbania o ruch powietrza w naszych domach to nie tylko zdrowy rozsądek, ale obowiązek wynikający z przepisów. Jest to jedna z tych prac, która w każdym domu musi być wykonana absolutnie dokładnie i sumiennie – może to zaważyć o bezpieczeństwie wszystkich jej mieszkańców. Inaczej wygląda wentylacja w garażu, a inaczej w samym domu. Poniżej podpowiadamy jak prawidłowo zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w naszym garażu.

Więcej…