foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 716 00 234 13
biuro@ems.ems

Projekt przyłącza kanalizacyjnego – wszystko, co musisz wiedzieć

Warto pamiętać, że procedura wykonania przyłącza kanalizacyjnego nieznacznie różni się w poszczególnych miastach oraz gminach – posiada jednak wiele wspólnych punktów, które zawsze trzeba wypełnić. Przede wszystkim należy się zgłosić do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, pobrać i uzupełnić odpowiednie druki, a następnie złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Po otrzymaniu takich warunków, trzeba udać się do kwalifikowanego geodety i uzyskać od niego mapę geodezyjną swojej posesji, razem z naniesionymi elementami uzbrojenia poziomego, które znajdują się pod ziemią.

Z kompletem takich dokumentów należy udać się do specjalisty, który wykona projekt przyłącza kanalizacyjnego. Należy pamiętać, że musi on uwzględniać wykonanie studni rewizyjnej w oparciu o właściwe normy. Dokument od projektanta razem z planem sytuacyjno-wysokościowym z naniesionym przebiegiem trasy przyłącza, musimy złożyć do Zespołu Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej, który znajduje się przy Urzędzie Miasta (Gminy). Cała procedura trwa wtedy około dwóch tygodni i najczęściej kończy się wydaniem pozytywnej opinii w zakresie lokalizacji urządzeń.

Dokumentację należy dostarczyć do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego i miejscowego zarządu dróg. Zostanie tam sprawdzona zgodność proponowanych rozwiązań z zasadami ogólnymi oraz warunkami technicznymi. Kolejnym etapem jest znalezienie wykonawcy, który wybuduje przyłącze według dostarczonej dokumentacji.

Projekt przyłącza wodociągowego – najważniejsze informacje

Starania podejmowane w celu podłączenia swojej nieruchomości do sieci wodociągowej wyglądają tak samo, jak w przypadku kanalizacyjnej. Należy jedynie pamiętać, żeby pobrać od lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego inne druki, a następnie włożyć je w innym dziale. Ważne jest również określenie zapotrzebowania przyszłego odbiorcy na wodę – w tym celu należy zadeklarować rodzaj budynku, ilość osób, które będą tam mieszkały oraz rodzaje odbiorników (wanna czy prysznic w łazience, itp.). Na podstawie tych danych pracownicy oszacują zapotrzebowanie na wodę dla danej posesji. Bardzo istotne jest również to, aby projekt przyłącza wodociągowego wykonała osoba kwalifikowana i mająca doświadczenie w planowaniu tego rodzaju inwestycji.

http://terlan.pl/oferta/budowa-sieci-i-przylaczy-wod-kan/

Ostatnie wpisy

Jak zamontować lampy wiszące, stojące i kinkiety? 10 sposobów na wykorzystanie gry świateł w wykończeniu salonu

Salon jest w mieszkaniu pomieszczeniem szczególnym. Służy on wielu czynnościom, a w związku z tym musi odpowiadać różnym potrzebom. To w nim spędzamy stosunkowo najwięcej czasu w ciągu dnia, odpoczywając, rozmawiając z domownikami, czytając, oglądając telewizję, czy też przyjmując gości. Każda z wymienionych aktywności wymaga innego oświetlenia, które zapewniają lampy wiszące, czy też oświetlenie punktowe. Jak wykorzystać grę światła i cienia do dostosowania salonu do swoich potrzeb?

Trzy rodzaje światła — lampy wiszące, punktowe i dekoracyjne

Oświetlenie wewnątrz pomieszczenia dzieli się na trzy podstawowe typy: ogólne, kierunkowe oraz dekoracyjne. Aby uzyskać optymalny efekt, należy wykorzystać każdy z nich.

Oświetlenie ogólne

Jest to najbardziej podstawowy typ oświetlenia, który w pewnym sensie imituje światło słoneczne. Ma za zadanie oświetlać z góry równomiernie całe pomieszczenie, dlatego też najczęściej są to różnego rodzaju lampy wiszące, sufitowe i żyrandole. Jest ono najczęściej używanym rodzajem światła w pokoju, dlatego też warto pomyśleć o zastosowaniu w jego przypadku energooszczędnych żarówek.

Więcej…

W jaki sposób ułatwić sobie segregację śmieci?

Śmieci zaczynają segregować nawet ci, którzy nie do końca przejmują się kwestiami ochrony naszej planety i którzy raczej nie interesują się ekologią. Wiele firm, które zajmuje się wywozem i utylizacją śmieci nakłada na swoich klientów wyższe opłaty w momencie, kiedy nie decydują się oni na prowadzenie segregacji, a wszystkie śmieci razem oddają w postaci zmieszanej. Tym samym, szereg domów segreguje śmieci po to, aby w ten sposób oszczędzać, co też nie oznacza, że jest to negatywne zjawisko, gdyż tak czy inaczej wpływa pozytywnie na naszą planetę. Żeby jednak móc w naprawdę komfortowy sposób segregować śmieci- trzeba zorganizować sobie do tego celu odpowiednie warunki. Mowa oczywiście o stosowanych pojemnikach i kontenerach, które nam to umożliwią i ułatwią.

Więcej…

Dom drewniany – gdzie możemy wybrać najlepszy dla siebie solidny i trwały dom z drewna (Kraków, Małopolska)?

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na niezwykle korzystną, praktyczną i przyszłościową inwestycję, jaką jest dom drewniany.

Więcej…