foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 716 00 234 13
biuro@ems.ems

 

Budowa domu

To tak naprawdę temat rzeka, dlatego w kilkunastu zdaniach postaram się wspomnieć o najważniejszych kwestiach związanych z planowaniem budowy. Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać itp. Budowa domu to na pewno dla każdego ogromne wyzwanie, ale i dużo stresu. Dlatego należy do wszystkich kwestii związanych z budową podchodzić spokojnie i nie podejmować decyzji pod względem chwili czy mocniejszych emocji.

Po pierwsze działka

Nie da się ukryć, że lokalizacja jest jednym z najważniejszych kryteriów. Większość ludzi woli uciec trochę od miasta, ale zbyt daleka odległość też często nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bliskość sklepów, szkół, przedszkoli, dobra droga dojazdowa to pracy – to kwestie pierwszorzędne. I na tym warto jak najbardziej się skupić. Jednak nie zapomnijmy przy tym o podłączeniu mediów (kanalizacja, gaz, woda, prąd) oraz o przeznaczeniu działki. Należy pamiętać o odpowiednich zezwoleniach.

 

Działka a projekt domu

Złota zasada – najpierw kupujemy działkę, a dopiero potem projekt domu. Nigdy nie wolno robić na odwrót. Do działki można przystosować odpowiedni projekt bez problemu – czy to działka wąska, kwadratowa, prostokątna. Gorzej jeśli najpierw kupimy projekt – wtedy znacznie ciężej jest w danej okolicy znaleźć odpowiednią działkę. A często wystarczy niewielka zmiana projektu, aby dostosować go np. do niestandardowej działki. Przygotowanie projektu można zlecić profesjonaliście bądź zaopatrzyć się w projekt gotowy. Dobrze jest kupować te, w których można dokonywać choćby malutkich poprawek. W końcu wszystko służy temu, aby potem, docelowo dobrze i komfortowo mieszkało się we własnych czterech ścianach. Aktualnie najczęściej wybierane są domy jednorodzinne parterowe oraz te z poddaszem.

 

Wybór firmy budowlanej

 Zawsze warto dokładnie sprawdzić firmę, z którą chcemy podjąć współpracę. Rozmowa z kierownikiem, opinie innych, dotychczasowe realizacje – o tym warto pamiętać. Firma powinna służyć doradztwem w zakresie chociażby wyboru materiałów czy ewentualnych zmian, a wszelkie kwestie powinny być konsultowane z właścicielem działki. Prace zaczynają się od fundamentów, poprzez ściany, kominy, aż po dach.