foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 716 00 234 13
biuro@ems.ems

 

Trendy architektoniczne

Nie da się ukryć, że architektura to swego rodzaju sztuka. Zmienia się wraz z płynącym czasem, naszym otoczeniem, stylem życia, potrzebami oraz oczekiwaniami. Nowe rozwiązania dyktowane są także chęcią życia w zgodzie z naturą, chronienia jej, dlatego domy jednorodzinne obecnie tworzy się z myślą o energooszczędności oraz ekologii. Bardzo duże znaczenie mają tutaj materiały wykorzystywane w budownictwie.


Dominacja prostych form

Prostotę i minimalizm można zauważyć nie tylko we wnętrzach, ale także w budownictwie. Rozbudowane bryły pełne staromodnych detali to już przeszłość. Aktualnie budowane domy jednorodzinne charakteryzuje prosta, zbita bryła w na planie kwadratu, proste ściany zakończone prostym lub tez dwuspadowym dachem. Obecnie domy projektuje się tak, aby móc wykorzystać każdy metr kwadratowy powierzchni. Odchodzi się również od piwnic – zamiast nich w projektach przewiduje się pomieszczenie gospodarcze. 

Elewacja

Odchodzi się także od kolorowych elewacji. Modne jeszcze kilka lat temu odcienie żółci, zieleni zastępuje aktualnie klasyczna biel oraz lekka szarość. Przy nowoczesnych elewacjach nie może zabraknąć wstawek drewnianych oraz z kamienia. Zmienił się też trend, jeśli chodzi o stolarkę okienną. Białe plastikowe ramy zastępowane są przez drewniane. Ma to wpływ na cały obraz nowego budownictwa.

Przeszklenia

W aktualnych trendach dominują przeszklenia, dzięki którym jeszcze mocniej akcentuje się nowoczesny styl oraz bliskość z naturą. Do wnętrz dostaje się więcej światła, co nie tylko wpływa na oszczędność pod względem korzystania ze sztucznego oświetlenia, ale także na samopoczucie domowników. Duże okna dają wrażenie jeszcze większej przestrzeni. Jednak przeszklenia modne są także na zewnątrz – godnie zastępuję dawne balustrady. Ten trend da się zauważyć nie tylko w budownictwie domów jednorodzinnych, ale także bloków mieszkalnych, lokali usługowych. Jeśli zaś chodzi o budownictwo kubaturowe – głównie biurowce – przeszklenia są aktualnie podstawowym elementem, poczynając już od samego projektu.