Gatunek drewna
W pierwszej kolejności warto rzecz jasna odnieść się do drewna, które jest też dość tanie. Poza tym nie wolno zapomnieć, że do środowiska emituje ono znacznie mniej szkodliwych związków aniżeli na przykład olej opałowy czy węgiel kamienny. Niemniej jednak pamiętać trzeba, że są różne rodzaje drewna.
Najlepiej wypada tutaj drewno z drzew liściastych. Wszystko dlatego, że takie drewno najlepiej się pali i ogrzewa takie pomieszczenia. Jeśli mielibyśmy wskazać tutaj najpopularniejsze drewna, to wymienić trzeba buk, dąb, brzozę, jabłoń, akację, cis czy drzewa owocowe.
Oczywiście co inny gatunek drewna to również inny płomień. Tak oto drewno klonowe pali się wolno i spokojnie, ale jest mniej kaloryczne. Drewno brzozy wydziela dużo sadzy. Podobnie zresztą jak drewno z drzew iglastych. Zasada jest taka, że im mniej będzie kory, tym lepiej. Dlatego też drewno z dużą ilością kory zazwyczaj jest tańsze. Według specjalistów najlepsze jest drewno bukowe, które zawiera najwyżej 10 proc. kory. Dla porównania udział kory w drewnie dębowym jest dwukrotnie wyższy.
Wilgotność
Na pewno nie wolno zapomnieć o wilgotności takiego drewna, które również jest niezwykle istotne w kontekście materiału opałowego, jakim jest właśnie drewno. Warto pamiętać, że wilgotność świeżo ściętych drzew kształtuje się na poziomie 50 procent, choć zdarza się, że jest to nawet 70 procent. To sporo, a nawet bardzo dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że optymalnie drewno opałowe powinno mieć maksymalnie 20 proc. wilgotności. Logiczne jest tutaj to, że palenie w kominku drewnem o wyższym poziomie wilgotności wiązać się będzie z niższą wydajnością. Dodatkowo podczas palenia takie drewno będzie też dymić, co przełoży się automatycznie na niski komfort przebywania w takim pomieszczeniu. Drewno powinno być więc suche, co oznacza, że musi być składowane w suchym pomieszczeniu. Najlepiej też, jeśli w suchym i przewiewnym pomieszczeniu przeleży ono co najmniej rok, a nawet dwa.
Podsumowanie
Mając już kominek czy też decydując się na jego założenie, warto w związku z tym pomyśleć również o zakupie odpowiedniego drewna. Wszelkie wątpliwości na temat samych kominków, ich wyboru oraz doboru do nich drewna uzyskać można, kontaktując się z firmą Jotul. Adres strony internetowej do kontaktu to http://kominkiznorwegii.com/kontakt/.