foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 716 00 234 13
biuro@ems.ems

 

Jaka wentylacja dla garażu?

 

Różna charakterystyka pomieszczeń mieszkalnych i garażu determinuje inne podejście do kwestii wentylacji. W drugim wypadku mamy do czynienia ze spalinami samochodowymi. Kumulacja szkodliwych związków powstających w wyniku spalania paliwa może być zabójcza dla człowieka garażu jest odprowadzenie spalin pochodzących ze spalania paliwa w silniku na zewnątrz i zastąpienie ich świeżym powietrzem. W zależności od tego, czy garaż stoi wolno czy jest połączony z naszym domem oraz jego rozmiarów – zastosujemy różne metody wentylacji.

 

Grawitacyjna wentylacja garażu

 

Jeżeli korzystamy z garażu wolnostojącego, możemy skorzystać z grawitacyjnej metody wentylacji, którą powszechnie nazywamy przeciągiem. Polega na wykonaniu otworów w dwóch przeciwległych ścianach garażu, przy czym jeden przy podłodze, drugi przy u góry. Ciepłe spaliny i ogrzane nimi powietrze uchodzą górnym otworem, dolnym zasysane jest z zewnątrz świeże powietrze. Jest to znacznie tańsza opcja wentylacji garażu. W zasadzie jedynym kosztem jest wykonanie otworów (lub zaprojektowanie ich przed postawieniem garażu) i instalacja kratek wentylacyjnych. Zjawisko najefektowniej zachodzi w zimne dni, dlatego w lecie musimy być ostrożniejsi. Po zaparkowaniu pojazdu pozostawmy garaż otwarty przez chociaż kilka chwil.

 

Mechaniczna wentylacja garażu

 

Ponieważ w ogrzewanych pomieszczeniach nie zachodzi zjawisko wietrzenia, należy skorzystać z wentylacji mechanicznej. Tutaj oprócz szkodliwych spalin pojawia się problem wilgoci, która może wywołać pojawienie się szkodliwej pleśni na ścianach garażu. Ta z kolei może być przyczyną wielu chorób, zarówno układu oddechowego jak i tych na podłożu neurologicznym. Dlatego konieczne jest zainstalowanie wentylatora wyciągowego, który będzie usuwał nadmiar spalin i wilgoci z pomieszczenia.

W garażu nie instaluje się wentylacji z odzyskiem ciepła, dlatego należy zadbać o uniknięcie niechcianych strat energii i ciepła. Dlatego oddzielamy pomieszczenie od reszty domu szczelnymi drzwiami, możemy też skorzystać z dodatkowych uszczelek. Obiektywnie tańsze jest skorzystanie z odpowiednich czujników, które będą uruchamiać wentylację tylko przy wjeździe i wyjeździe  z garażu.

 

Jeżeli interesuje was temat odpowiedniego wietrzenia garażu, odwiedźcie stronę Comair pod tym linkiem http://comair.pl/wsparcie/9/jak-wentylowac-garaz. Znajdziecie tam nie tylko porady ale i sklep, w którym nabędziecie najpotrzebniejsze elementy właściwej wentylacji.

Ostatnie wpisy

Projekt przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego - jak wygląda cała procedura?

Z różnych przyczyn przyłączenie domu do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego dobrze jest pomyśleć o tym dużo wcześniej, a najlepiej już na etapie projektowania domu lub też wykonywania pierwszych czynności na placu budowy. Konieczne jest dopełnienie różnych obowiązujących procedur oraz wymagań. Dobrze jest wiedzieć, że działalność każdego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego w Polsce jest regulowana przepisami ustawy poświęconej zbiorowemu zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowemu odprowadzaniu ścieków. Ważne są także przepisy prawa miejscowego w tym zakresie. Z czym wiąże się zatem zarówno projekt przyłącza wodociągowego, jak i projekt przyłącza kanalizacyjnego?

Więcej…

Wentylacja w garażu – grawitacyjna czy mechaniczna?

Wbrew pozorom instalacja wentylacji w domu lub garażu, nie jest łatwym zadaniem dla osób niezaznajomionych z tematem. Konieczność zadbania o ruch powietrza w naszych domach to nie tylko zdrowy rozsądek, ale obowiązek wynikający z przepisów. Jest to jedna z tych prac, która w każdym domu musi być wykonana absolutnie dokładnie i sumiennie – może to zaważyć o bezpieczeństwie wszystkich jej mieszkańców. Inaczej wygląda wentylacja w garażu, a inaczej w samym domu. Poniżej podpowiadamy jak prawidłowo zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w naszym garażu.

Więcej…

Kuchnia i …

Zamierza wyremontować kuchnię i szukasz inspiracji na jej aranżację. Poniżej prezentujemy kilka różnych wariantów zarówno w kwestii rozwiązań architektonicznych, jak i dekoratorskich. Z pewnością znajdziesz wśród nich rozwiązanie, które będzie spełniało Twoje oczekiwania. 

Więcej…