foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 716 00 234 13
biuro@ems.ems

 

Jaka wentylacja dla garażu?

 

Różna charakterystyka pomieszczeń mieszkalnych i garażu determinuje inne podejście do kwestii wentylacji. W drugim wypadku mamy do czynienia ze spalinami samochodowymi. Kumulacja szkodliwych związków powstających w wyniku spalania paliwa może być zabójcza dla człowieka garażu jest odprowadzenie spalin pochodzących ze spalania paliwa w silniku na zewnątrz i zastąpienie ich świeżym powietrzem. W zależności od tego, czy garaż stoi wolno czy jest połączony z naszym domem oraz jego rozmiarów – zastosujemy różne metody wentylacji.

 

Grawitacyjna wentylacja garażu

 

Jeżeli korzystamy z garażu wolnostojącego, możemy skorzystać z grawitacyjnej metody wentylacji, którą powszechnie nazywamy przeciągiem. Polega na wykonaniu otworów w dwóch przeciwległych ścianach garażu, przy czym jeden przy podłodze, drugi przy u góry. Ciepłe spaliny i ogrzane nimi powietrze uchodzą górnym otworem, dolnym zasysane jest z zewnątrz świeże powietrze. Jest to znacznie tańsza opcja wentylacji garażu. W zasadzie jedynym kosztem jest wykonanie otworów (lub zaprojektowanie ich przed postawieniem garażu) i instalacja kratek wentylacyjnych. Zjawisko najefektowniej zachodzi w zimne dni, dlatego w lecie musimy być ostrożniejsi. Po zaparkowaniu pojazdu pozostawmy garaż otwarty przez chociaż kilka chwil.

 

Mechaniczna wentylacja garażu

 

Ponieważ w ogrzewanych pomieszczeniach nie zachodzi zjawisko wietrzenia, należy skorzystać z wentylacji mechanicznej. Tutaj oprócz szkodliwych spalin pojawia się problem wilgoci, która może wywołać pojawienie się szkodliwej pleśni na ścianach garażu. Ta z kolei może być przyczyną wielu chorób, zarówno układu oddechowego jak i tych na podłożu neurologicznym. Dlatego konieczne jest zainstalowanie wentylatora wyciągowego, który będzie usuwał nadmiar spalin i wilgoci z pomieszczenia.

W garażu nie instaluje się wentylacji z odzyskiem ciepła, dlatego należy zadbać o uniknięcie niechcianych strat energii i ciepła. Dlatego oddzielamy pomieszczenie od reszty domu szczelnymi drzwiami, możemy też skorzystać z dodatkowych uszczelek. Obiektywnie tańsze jest skorzystanie z odpowiednich czujników, które będą uruchamiać wentylację tylko przy wjeździe i wyjeździe  z garażu.

 

Jeżeli interesuje was temat odpowiedniego wietrzenia garażu, odwiedźcie stronę Comair pod tym linkiem http://comair.pl/wsparcie/9/jak-wentylowac-garaz. Znajdziecie tam nie tylko porady ale i sklep, w którym nabędziecie najpotrzebniejsze elementy właściwej wentylacji.

Ostatnie wpisy

Szkło aktywne lub też inteligentna folia, folia elektryczna- do czego służy i na jakiej zasadzie działa?

Być może do tej pory jeszcze nie słyszeliśmy o takim produkcie, kiedy jednak dowiadujemy się o tym, że można taką folię umieścić we własnym domu- możemy być bardzo zaskoczeni jej funkcjonalnością. Elektryczna folia często bywa też określana jako inteligentna folia lub też szkło aktywne, gdyż faktycznie jej działanie jest wprost niesamowite. Trudno nawet jest ją porównywać do innych folii dostępnych na rynku, które są mniej zaawansowane technologicznie i nie są aż tak trwałe. Cechą charakterystyczną takiej folii jest to, że niemalże niewidoczna na przeszkleniach w momencie pełnej transparentności, poprzez zmianę ustawień na danym urządzeniu- pilocie, może ona zmienić swój kolor na mlecznobiały, tym samym czyniąc szkło całkowicie nieprzezroczyste. Jak działa folia elektryczna? Kiedy sprawdzi się w naszym mieszkaniu?

Więcej…

Projekt przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego - jak wygląda cała procedura?

Z różnych przyczyn przyłączenie domu do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego dobrze jest pomyśleć o tym dużo wcześniej, a najlepiej już na etapie projektowania domu lub też wykonywania pierwszych czynności na placu budowy. Konieczne jest dopełnienie różnych obowiązujących procedur oraz wymagań. Dobrze jest wiedzieć, że działalność każdego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego w Polsce jest regulowana przepisami ustawy poświęconej zbiorowemu zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowemu odprowadzaniu ścieków. Ważne są także przepisy prawa miejscowego w tym zakresie. Z czym wiąże się zatem zarówno projekt przyłącza wodociągowego, jak i projekt przyłącza kanalizacyjnego?

Więcej…

Wentylacja w garażu – grawitacyjna czy mechaniczna?

Wbrew pozorom instalacja wentylacji w domu lub garażu, nie jest łatwym zadaniem dla osób niezaznajomionych z tematem. Konieczność zadbania o ruch powietrza w naszych domach to nie tylko zdrowy rozsądek, ale obowiązek wynikający z przepisów. Jest to jedna z tych prac, która w każdym domu musi być wykonana absolutnie dokładnie i sumiennie – może to zaważyć o bezpieczeństwie wszystkich jej mieszkańców. Inaczej wygląda wentylacja w garażu, a inaczej w samym domu. Poniżej podpowiadamy jak prawidłowo zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w naszym garażu.

Więcej…