foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 716 00 234 13
biuro@ems.ems

Oświetlenie punktowe

Ten rodzaj światła nazywany jest również roboczym lub miejscowym, gdyż z jego pomocą doświetla się szczególne miejsca w pomieszczeniu, w którym wykonywane są konkretne czynności. Zwykłe światło emitowane przez lampy wiszące nie jest bowiem wystarczające do wykonywania takich rzeczy jak chociażby czytanie. Jednocześnie oprócz funkcji praktycznej oświetlenie punktowe tworzy także przyjemną atmosferę.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie wyeksponować szczególnie ozdobne elementy wnętrza w postaci mebli, roślin, czy też obrazów. Wykorzystując grę świateł, pozwala ono podkreślić barwę, kształty i faktury, decydując o charakterze całego wnętrza. Choć jego funkcja jest głównie ozdobna, pozwala ono znacząco wpływać na proporcje pomieszczenia.

Lampy wiszące — jak oświetlić nimi salon?

Oświetlenie ogólne ma za zadanie umożliwić domownikom funkcjonowanie w pomieszczeniu po zmroku, oświetlając równomiernie cały salon. Najlepiej w tej roli sprawdza się lampa wisząca w postaci żyrandola bądź lampy sufitowej. W przypadku standardowych wnętrz jedna lampa jest wystarczająca, jednak w przypadku salonów o wyjątkowo dużym metrażu warto rozważyć zamontowanie dwóch lamp wiszących. Nie bez znaczenia jest także dostosowanie siły oświetlenia do koloru ścian. Ciemne barwy pochłaniają bowiem światło, dlatego też w takim wypadku powinno być ono o wiele mocniejsze niż wówczas, gdy salon utrzymany jest w jasnej kolorystyce.

Jak poprawić proporcje wnętrza za pomocą lamp wiszących i nie tylko?

Wybierając oświetlenie do salonu, warto pamiętać o tym, że jest to wyjątkowo wdzięczne narzędzie, dzięki któremu z łatwością możemy zmienić proporcje wnętrza. Chcąc optycznie powiększyć salon, należy dobrze go oświetlić, wykorzystując do tego celu lampy wiszące, które dają jasne, rozproszone światło. Jeśli pomieszczenie jest długie, lecz wąskie, należy mocniej oświetlić dłuższe ściany za pomocą na przykład kinkietów. W ten sposób uzyskamy efekt oddalenia się tychże ścian. Mając do czynienia z nazbyt wysokim sufitem, należy skierować światło z kinkietów, oświetlenia LED pod sufitem lub lamp wiszących w dół, na ściany i do podłogi. Salon ze zbyt niskim sufitem optycznie uczynimy zaś wyższym, stosując oświetlenie pionowe, na przykład kinkiety z wiązką światła skierowaną ku górze.

Ostatnie wpisy

Jak zamontować lampy wiszące, stojące i kinkiety? 10 sposobów na wykorzystanie gry świateł w wykończeniu salonu

Salon jest w mieszkaniu pomieszczeniem szczególnym. Służy on wielu czynnościom, a w związku z tym musi odpowiadać różnym potrzebom. To w nim spędzamy stosunkowo najwięcej czasu w ciągu dnia, odpoczywając, rozmawiając z domownikami, czytając, oglądając telewizję, czy też przyjmując gości. Każda z wymienionych aktywności wymaga innego oświetlenia, które zapewniają lampy wiszące, czy też oświetlenie punktowe. Jak wykorzystać grę światła i cienia do dostosowania salonu do swoich potrzeb?

Trzy rodzaje światła — lampy wiszące, punktowe i dekoracyjne

Oświetlenie wewnątrz pomieszczenia dzieli się na trzy podstawowe typy: ogólne, kierunkowe oraz dekoracyjne. Aby uzyskać optymalny efekt, należy wykorzystać każdy z nich.

Oświetlenie ogólne

Jest to najbardziej podstawowy typ oświetlenia, który w pewnym sensie imituje światło słoneczne. Ma za zadanie oświetlać z góry równomiernie całe pomieszczenie, dlatego też najczęściej są to różnego rodzaju lampy wiszące, sufitowe i żyrandole. Jest ono najczęściej używanym rodzajem światła w pokoju, dlatego też warto pomyśleć o zastosowaniu w jego przypadku energooszczędnych żarówek.

Więcej…

W jaki sposób ułatwić sobie segregację śmieci?

Śmieci zaczynają segregować nawet ci, którzy nie do końca przejmują się kwestiami ochrony naszej planety i którzy raczej nie interesują się ekologią. Wiele firm, które zajmuje się wywozem i utylizacją śmieci nakłada na swoich klientów wyższe opłaty w momencie, kiedy nie decydują się oni na prowadzenie segregacji, a wszystkie śmieci razem oddają w postaci zmieszanej. Tym samym, szereg domów segreguje śmieci po to, aby w ten sposób oszczędzać, co też nie oznacza, że jest to negatywne zjawisko, gdyż tak czy inaczej wpływa pozytywnie na naszą planetę. Żeby jednak móc w naprawdę komfortowy sposób segregować śmieci- trzeba zorganizować sobie do tego celu odpowiednie warunki. Mowa oczywiście o stosowanych pojemnikach i kontenerach, które nam to umożliwią i ułatwią.

Więcej…

Dom drewniany – gdzie możemy wybrać najlepszy dla siebie solidny i trwały dom z drewna (Kraków, Małopolska)?

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na niezwykle korzystną, praktyczną i przyszłościową inwestycję, jaką jest dom drewniany.

Więcej…