foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 716 00 234 13
biuro@ems.ems

Oświetlenie punktowe

Ten rodzaj światła nazywany jest również roboczym lub miejscowym, gdyż z jego pomocą doświetla się szczególne miejsca w pomieszczeniu, w którym wykonywane są konkretne czynności. Zwykłe światło emitowane przez lampy wiszące nie jest bowiem wystarczające do wykonywania takich rzeczy jak chociażby czytanie. Jednocześnie oprócz funkcji praktycznej oświetlenie punktowe tworzy także przyjemną atmosferę.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie wyeksponować szczególnie ozdobne elementy wnętrza w postaci mebli, roślin, czy też obrazów. Wykorzystując grę świateł, pozwala ono podkreślić barwę, kształty i faktury, decydując o charakterze całego wnętrza. Choć jego funkcja jest głównie ozdobna, pozwala ono znacząco wpływać na proporcje pomieszczenia.

Lampy wiszące — jak oświetlić nimi salon?

Oświetlenie ogólne ma za zadanie umożliwić domownikom funkcjonowanie w pomieszczeniu po zmroku, oświetlając równomiernie cały salon. Najlepiej w tej roli sprawdza się lampa wisząca w postaci żyrandola bądź lampy sufitowej. W przypadku standardowych wnętrz jedna lampa jest wystarczająca, jednak w przypadku salonów o wyjątkowo dużym metrażu warto rozważyć zamontowanie dwóch lamp wiszących. Nie bez znaczenia jest także dostosowanie siły oświetlenia do koloru ścian. Ciemne barwy pochłaniają bowiem światło, dlatego też w takim wypadku powinno być ono o wiele mocniejsze niż wówczas, gdy salon utrzymany jest w jasnej kolorystyce.

Jak poprawić proporcje wnętrza za pomocą lamp wiszących i nie tylko?

Wybierając oświetlenie do salonu, warto pamiętać o tym, że jest to wyjątkowo wdzięczne narzędzie, dzięki któremu z łatwością możemy zmienić proporcje wnętrza. Chcąc optycznie powiększyć salon, należy dobrze go oświetlić, wykorzystując do tego celu lampy wiszące, które dają jasne, rozproszone światło. Jeśli pomieszczenie jest długie, lecz wąskie, należy mocniej oświetlić dłuższe ściany za pomocą na przykład kinkietów. W ten sposób uzyskamy efekt oddalenia się tychże ścian. Mając do czynienia z nazbyt wysokim sufitem, należy skierować światło z kinkietów, oświetlenia LED pod sufitem lub lamp wiszących w dół, na ściany i do podłogi. Salon ze zbyt niskim sufitem optycznie uczynimy zaś wyższym, stosując oświetlenie pionowe, na przykład kinkiety z wiązką światła skierowaną ku górze.

Ostatnie wpisy

Jak dobrać kanapy do salonu? Doradzamy

 

Chyba każdy się zgodzi, że salon to najważniejsze pomieszczenie każdego mieszkania. Nazywany także pokojem dziennym, ponieważ to głównie tutaj toczy się nasze codzienne życie. Nie bez znaczenia jest więc dobór odpowiednich mebli do salonu. Najważniejszy jest w tym wypadku mebel wypoczynkowy. Nowoczesna kanapa będzie bowiem stanowić serce naszego salonu. Dlatego też warto zadbać o jej odpowiednie dopasowanie. Dobór jakiegokolwiek mebla nie jest łatwy, a co dopiero tak ważnego elementu wnętrza. Tym bardziej że kanapy do salonu występują w wielu stylistykach, a ich wybór jest ogromny. Jak w takim razie dobrać kanapy do salonu?

Więcej…

O meblach do jadalni słów kilka, czyli urządzamy jadalniany pokój

Jako odpowiedź na pytanie o najważniejsze miejsce w domu większość poda salon, czyli pokój dzienny. I byłoby tak, gdyby nie fakt, że w wielu domach jest jeszcze ważniejsze pomieszczenie albo też specjalnie wyszczególnione miejsce w salonie lub kuchni, czyli oczywiście jadalnia. Okazuje się bowiem, że to właśnie ona jako jedyna potrafi zebrać wieloosobową rodzinę razem przy okazji obiadu lub kolacji. Dlatego warto zadbać o odpowiedni klimat tych spotkań. Pomóc w tym mogą gustowne meble do jadalni, które stanowią przecież jej nieodłączny element. Odpowiednio dopasowane podkreślą charakter wnętrza i wpłyną na rodzinną atmosferę. Szczególnie warto zwrócić uwagę na stół do jadalni i krzesła, ponieważ to właśnie te elementy stanowią serce każdej jadalnianej przestrzeni. 

Jakie meble do nowoczesnej jadalni?

Tradycja miejsca, w którym zbiera się cała rodzina, sięga dawnych czasów. Przy obecnym trybie życia w pośpiechu, bardzo często rezygnujemy z takiego pomieszczenia lub też nawet wyszczególnionego miejsca w salonie. W takim razie pojawia się pytanie, jakie meble do jadalni wybrać, aby miejsce to nie wyróżniało się na tle nowoczesnego wystroju? Po pierwsze, zgodnie z obecną modą, zestaw stołu z krzesłami do jadalni powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Warto więc zadbać o dobre dopasowanie tych elementów, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca i pasowały stylistycznie do reszty mieszkania. 

Więcej…

Jak zamontować lampy wiszące, stojące i kinkiety? 10 sposobów na wykorzystanie gry świateł w wykończeniu salonu

Salon jest w mieszkaniu pomieszczeniem szczególnym. Służy on wielu czynnościom, a w związku z tym musi odpowiadać różnym potrzebom. To w nim spędzamy stosunkowo najwięcej czasu w ciągu dnia, odpoczywając, rozmawiając z domownikami, czytając, oglądając telewizję, czy też przyjmując gości. Każda z wymienionych aktywności wymaga innego oświetlenia, które zapewniają lampy wiszące, czy też oświetlenie punktowe. Jak wykorzystać grę światła i cienia do dostosowania salonu do swoich potrzeb?

Trzy rodzaje światła — lampy wiszące, punktowe i dekoracyjne

Oświetlenie wewnątrz pomieszczenia dzieli się na trzy podstawowe typy: ogólne, kierunkowe oraz dekoracyjne. Aby uzyskać optymalny efekt, należy wykorzystać każdy z nich.

Oświetlenie ogólne

Jest to najbardziej podstawowy typ oświetlenia, który w pewnym sensie imituje światło słoneczne. Ma za zadanie oświetlać z góry równomiernie całe pomieszczenie, dlatego też najczęściej są to różnego rodzaju lampy wiszące, sufitowe i żyrandole. Jest ono najczęściej używanym rodzajem światła w pokoju, dlatego też warto pomyśleć o zastosowaniu w jego przypadku energooszczędnych żarówek.

Więcej…